Midwest Industries MIFN16CRM14 Lightweight 223 Wylde 16" 30+1 Black Hard Coat Anodized Rec with 14" M-Lok Black 6 Position Magpul CTR Stock Black Magpul MOE Grip Right Hand
Be the first to leave a review!
product code:MIFN16CRM14
UPC:812102033974
Brand:Midwest Industries
View more from Midwest Industries
availability: In stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Forged from 7075 T6 aluminum, Precisely machined to M16/M4 specs, M4 feed ramps, Hard-coat anodized mil 8625 type 3 class 2 finish, .250 take down pins, MI M16 bolt carrier group, MI-CRM15" Combat series handguard, M-LOK(TM) compatible, Laser engraved T-marks, Lightweight Melonite barrel, 16 inch, 1/8 twist, .223 Wylde chamber, Mid-Length gas system, .625 diameter barrel, A2 flash hider, Works with standard AR15 components and magazines, Receiver rear takedown pin detent hole threaded for a 4-40 set screw, Mil Spec diameter buffer tube, Magpul(R) CTR(R) buttstock, Magpul(R) MOE(R) grip, Heavy Duty Quick Detach End Plate MI-HDEP
Action Semi-Auto
Caliber 223 Wylde
Barrel Length 16"
Capacity 30+1
Trigger
Safety Manual Thumb
OAL
Weight 5.88 lbs
Stock Description 6 Position Magpul CTR
Metal Finish
Muzzle A2 Flash Hider
Receiver Material 7075-T6 Aluminum
Sights Optic Ready
Barrel Description
Twist 1:8"
Barrel Length Range 16" to 16.99"